Foto: SVT

Traktorer och bussar körde luciatåg genom Umeå

Uppdaterad
Publicerad

I ett garanterat coronasäkrat luciatåg körde ett tiotal traktorer i parad genom Umeå centrum under söndagen. En stund senare var det bussarnas tur att paradera gatorna.

– Vi längtar efter våra resenärer lika mycket som de längtar efter att resa. Våra bussar brukar rulla till julmarknader, julfester och luciatåg. Så är det inte i år, men vi måste hålla ut, säger Fredrik Abramsson som är ordförande Västerbottens Bussbranschförening.

Folk som var ute på stan stannade upp en stund och tittade på uppvisningarna.

– Mycket positiva människor som stannar upp och vinkar och vi tycker det är roligt att vi kunnat glädja dem. säger Göran Pettersson som är traktorhandlare.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.