En korridor i en skola och en kvinna i medelåldern

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Fick inte alla medel vi sökte” – hör varför projektet nu avslutas. Foto: Tommy Forsgren/SVT

Trygghetsskapande team försvinner från Ersängsskolan i Umeå

Publicerad

Operativa teamet på Ersängsskolan i Umeå fungerar som en länk mellan socialtjänst och skola. Deras uppdrag är att skapa en tryggare skolmiljö och jobba brottsförebyggande – men nu avslutas projektet.

– Barnen blev givetvis besvikna när de fick höra att teamet försvinner, säger Youssef Boukhris, social tolk vid Ersängsskolan.

Det var efter att ha märkt en ökning av kriminalitet, våld, droger och orosanmälningar till socialtjänsten i Umeås nordöstra stadsdelar som det operativa teamet startades hösten 2021 på Ersängsskolan.

Projektet har hyllats av bland annat tidigare justitieminister Morgan Johansson (S) som besökte verksamheten förra året.

Kommunen måste spara

Operativa teamet har drivits i projektform och förlängts vid två tillfällen. Men nu blir det ingen fortsättning, då man bland annat inte fått de pengar man sökt.

– Nämnderna står inför stora besparingar inför 2024 och förvaltningarna som är samverkanspartners i projektet är överens om att Operativa teamets uppdrag inte ryms inom budgetram, säger Linda Karlsson, enhetschef vid socialtjänsten.

Två ur teamet går nu tillbaka till sina tjänster på skolan, de övriga återgår till sina tidigare uppdrag inom socialtjänsten.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.