En kvinna står utomhus framför en skulptur av Stig Lindberg

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Under 2025 kommer drar renoveringen av Renmarkstorget i Umeå igång. Foto: Julia Pohjanen/SVT

Umeåborna överens – Stig Lindbergs skulptur ska vara kvar

Uppdaterad
Publicerad

Det är inte bestämt om den klassiska skulpturen av Stig Lindberg ska vara kvar när Renmarkstorget i Umeå ska göras om. Nu har Umeåborna tyckt till – och då är det tydligt att skulpturen ska finnas kvar.

– Det vi ser är att en stor majoritet vill ha kvar den, säger Katarina Gref, projektledare.

Över 8 000 åsikter om Renmarkstorget har kommit in till Umeå kommun. De ska ligga till grund för renoveringen av torget som ska ske under 2025 och vara klar senast 2026.

Överst på önskelistan är att behålla Stig Lindberg-statyn, matvagnarna och mer grönska, men också plats för lek, fler sittplatser och större uteserveringar.

– Vi ser att äldre vill ha fler sittplatser medan yngre vill ha mer uteserveringar, säger Katarina Gref.

I videon hör du om nästa steg i renoveringen av Renmarkstorget

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.