Utredningen läggs ner

Uppdaterad
Publicerad

Skellefteåpolisen lägger ner utredningen av hockeybråket då man inte anser att det har begåtts ett brott.

– Vi anser inte att gärningen är ett brott, säger Joakim Oja vid Skellefteåpolisen.

Varför?

hockeybråket

– Vi har sett hela händelseförloppet i sin helhet och under en idrottsmatch där det krävs närkontakt, höjs ribban, säger Joakim Oja vid Skellefteåpolisen.

Hur kommer det sig att man polisanmälde i första skedet då?

– Han hade bara sett fragment av situationen och inte hela händelseförloppet, vi kan nu se att båda var lika drivande och delaktiga, säger Joakim Oja.

Vad krävs det då för att man ska bli polisanmäld?

– Om du klart överträder idrottsregler är det ju straffbart. En förutsättning för att man ska gå fri från ansvar är att man inte överträtt idrottens regler. Och i det här fallet anser vi att man inte gjort det, säger Joakim Oja.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

hockeybråket

Mer i ämnet