Vännäs kan förlora hälsocentral

Uppdaterad
Publicerad

Hälsocentralen i Vännäs kan tvingas stänga. Det är resultatet av en tvist kring de lokaler som hälsocentralen i Vännäs huserar i.

– Affärsmässigt är det helt okej att idka utpressning mot en kund som är desperat och inte har några alternativ. Men vi ligger nära ett läge där vi kan tvingas stänga hälsocentralen, säger verksamhetschefen Sven-Åke Boström.

Enligt Boström har hälsocentralen haft problem med sjuka hus-symptom sedan 2001, och i dagsläget ska hälften av de 35 anställda uppvisa symptom. Boström säger också att flera har börjat söka nya jobb på grund av arbetssituationen.

– Det här är inget psykosomatiskt, utan det är folk som är riktigt sjuka, säger Sven-Åke Boström.

Privat hyresvärd

Enligt Boström har Vännäs kommun villkorat en flytt till nya tillfälliga lokaler, med att hälsocentralen sedan återvänder till kommunen som hyresgäst. Men han vill hellre söka sig till en privat hyresvärd.

Det skulle innebära en intäktsförlust för kommunen på 1,8 miljoner kronor per år. Att anpassa lokalerna till hälsocentralen skulle däremot ta närmare två år.

Får inte flytta in

Att lokalerna skulle vara sjuka är inte klarlagt, enligt kommunalrådet i Vännäs, socialdemokraten Johan Söderling. En undersökning av lokalerna ska genomföras av en konsult som också godkänts av landstinget. Kommunen ska också ha erbjudit hälsocentralen nya lokaler i samma komplex.

Sven-Åke Boström vill däremot se en annan lösning.

– Vi måste hitta en lösning där vi först evakuerar, och sedan bygger om och anpassar lokalerna. Det är där kommunen har lösningen men inte viljan, säger Sven-Åke Boström.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.