Byberg och Nordin med huvudkontor i Nordingrå i Kramfors kommun har cirka 480 anställda. Företaget drabbas hårt av coronavirusets effekter.
– Det innebär att ett antal förare blir utan arbete och att ett antal bussar står still, säger Tomas Byberg, VD på Byberg och Nordin.
300 miljarder välkomnas
Att regeringen tillsammans med centerpartiet och liberalerna lanserar ett åtgärdspaket på upp till 300 miljarder för att underlätta för näringslivet i form av anstånd med skattebetalningar och att man tillfälligt tar över kostnaderna för sjukskrivningar välkomnas av Tomas Byberg.
– Det är ett bra paket, säger han och menar att det i många fall är helt nödvändigt.
Reguljärturer
Byberg och Nordin klarar sig i nuläget lite bättre än företag med enbart turverksamhet eftersom man även kör reguljärturer i Västernorrland. En verksamhet som måste upprätthållas av samhällsskäl.
Hör mera i klippet.