Längdskidåkare med startväst och pannband under tävling på snöig bana.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Frida Karlssons egna ord från rättegången – så upplevde hon tiden när mannen närmat sig henne. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Vill se fängelse för Frida Karlssons stalker – åklagaren överklagar

Uppdaterad
Publicerad

Den 65-åriga mannen dömdes till 40 000 kronor i skadestånd och villkorlig dom. Det var för lite enligt åklagaren.

”Straffvärdet för den samlade brottsligheten motsvarar fängelse i 6 månader”, skriver Christina Edlund Nilsson i sin överklagan.

Nyhetsbyrån Siren var först att rapportera om den överklagan som nu skickas in till Hovrätten. Även den dömde 65-åringen har överklagat domen för olaga förföljelse, med en begäran att bli frikänd.

Mannens advokat Thomas Bodström skriver till Hovrätten för Nedre Norrland att brottsligheten inte är styrkt.

Speglar inte allvaret av brottet

Åklagaren Christina Edlund Nilsson menar att händelserna ”var för sig framstår som mindre allvarliga men sedda i ett sammanhang utgör en påtaglig integritetskränkning vilket varit fallet här” och att straffet då inte speglar allvaret av brottet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.