Får SMS från SOS

Uppdaterad
Publicerad

TIMRÅ När Gerd Jonsson från Timrå skulle installera ett mobilt bredband på datorn gick något på tok. Istället för att få ett eget IP-nummer fick hon nämligen dela med SOS i Jönköping.

– Det bara small till och så började en massa sms trilla in, berättar hennes barnbarn Emilie Holm.

Från igårkväll till nu på morgonen har det kommit ett tjugotal sms och det fortsätter att droppa in, säger Emelie.

– Jag raderade tio sms igår kväll men nu har det kommit 17 nya på morgonen.

En IP-adress (Internet Protocol) är att likna vid datorns telefonnummer och det har länge pratats om att de totalt 4 miljarder adresserna varit på väg att ta slut. I början av februari kom beskedet. Nu är de slut och ny teknik måste utvecklas för att fler ska kunna skapas.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.