Nordichallen byggdes 1991 av ett konsortium. Den invigdes 1992. Taket är byggt med takelement och limträbalkar. Det är problem med båda, men mest akut är situationen med balkarna.
– 1994 blev taket skevt och balkarna trycktes åt sidan av de stora snömängderna. All snö hamnade på den västra sidan och det blev en snedbelastning, säger Anders Lager till Mittnytt.
Experter inkopplade
Han säger att man då förstärkte balkarna. Och så sent som i fjol gjordes förbättringar. Men det visar sig nu inte ha räckt. Experter på limträbalkar har konsulterats.
– Vi har helst velat riva taket och bygga nytt. Under nuvarande situation får det inte komma ett snökorn på taket, säger Anders Lager.
Vill ha nytt tak
Han säger att han nu hoppas på ett nytt tak.
– Det vi hoppas är att vi får riva taket och bygga nytt till sommaren, säger han.
Han berättar också att plattan som hallen står på sjunkit, men att det problemet inte är lika akut.
Västhagen och Norrporten
Man jobbar nu med att hitta alternativ för de som använder hallen. Många idrottsföreningar är beronde av Nordichallen för sina aktiviteter. Man drar nu igång värmen på konstgräsplanen på Västhagen.
– Efterhand som verksamheten ökar så kommer vi att öppna Norrporten Arena, så att vi har två konstgräsplaner öppna i vinter. Men det löser inte alla problem, säger idrotts- och fritidschef Lars- Erik Återgård.
Oklart för idrottsföreningar
Han säger också att man inte har några lösningar i dag för kommande fotbollscuper och handbollscuper.
För friidrotten, som också använder hallen, finns ingen lösning i dag.
– I dag ligger närmsta anläggning i Krokom eller Bollnäs och det är lite långt att åka, säger han.
Bandyn nyttjar omklädningsrum och har materialförvaring i Nordichallen. Där finns i dagsläget inte heller någon lösning.
Flera mässor i fara
Fyra mässor är inbokade under våren. De har kontaktats under fredagen och man har inlett diskussioner med de ansvariga för respektive mässa.
– Som ni hör har vi lite svar och mycket frågor, men vi ska jobba för att hitta så många praktiska lösningar vi bara kan, säger Lars-Erik Återgård på den presskonferens kommunen hade under fredagseftermiddagen.