Författaren Olle Håkansson om skrivkramp: ”Sätt bara i gång och skriv”

Uppdaterad
Publicerad

En dröm som blev sann – Olle Håkansson blev författare när han var i sextioårsåldern.

Nu syns han på Deckarfestivalen i Sundsvall, både i sin roll som författare och arrangör.

Under torsdagen fylldes Avenyn i Sundsvall av deckarfantaster. Publiken har kommit för att höra sina favoritförfattare berätta om hur de skapat sina verk, samtidigt som många själva drömmer om att bli författare.

Olle Håkansson är en av dem som uppfyllt sina författardrömmar på senare år, och har haft ett långt liv med olika karriärer innan han släppte sin första bok.

– Det här var en livsdröm, jag har två elitidrottskarriärer i bagaget, fött upp tre barn och jag jobbade. Så livsdrömmen om att skriva en bok kom egentligen inte förrän i vuxen ålder, säger han.

Hur skapar du dina karaktärer?

– Jag kan inte skapa någon som jag inte tycker blir bra, jag skriver inte för någon annan än mig själv och hoppas att andra ska uppskatta karaktärerna, säger han.

I videon ovan ger Olle Håkansson alla som sitter där hemma med drömmen om att bli författare, tre olika tips för att skrivkrampen ska upphöra.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.