Förre sjukhusdirektören säljer konsulttjänster

Uppdaterad
Publicerad

SUNDSVALL Åtta månader efter att han slutade som sjukhusdirektör i Sundsvall säljer Robert Hemmingsson konsulttjänster till sjukhuset. Över 600 000 kronor har landstinget hittills betalat ut.

Tiden som sjukhusdirektör blev rekordkort för Robert Hemmingsson. Han började i november 2007 och slutade 31 augusti ifjol. Nu, åtta månader senare, säljer han konsulttjänster via företaget Colegica till Sundsvalls sjukhus. Robert Hemmingsson är delägare i företaget.

Nuvarande sjukhusdirektören Margareta Rödén har inget emot det här:

– Vi har anlitat ett företag, Qraft Verksamhetsutveckling, för att samarbetsprojekt. I kontraktet står att de får ta in andra underleverantörer i projektet om de vill och de har tagit in Colegica, säger hon.

Det handlar om ett samarbetsprojekt mellan kommunerna Sundsvall, Timrå, Härnösand och Ånge, primärvården och slutenvården och handlar om att förbättra vårdplaneringen. En person från Colegica har anlitats som projektledare.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.