Jörgen Berglund är ordförande för Försvarsberedningen, den kanske tyngsta instansen när det gäller försvarsfrågor. Han avfärdar tanken på Sollefteå som beredskapssjukhus – och pekar ut Umeå:
– Där finns ju det enda universitetssjukhus vi har i Norrland, och där skulle man kunna upprätta och hålla en beredskap, säger han.
På måndag ska ett extrainsatt regionfullmäktige besluta om sjukhusframtiden. För Sollefteås del blir processen kort – redan om två år ska den planerade utflyttningen vara klar.
Kommunen har hårt drivit förslaget att Sollefteå sjukhus ska bli beredskapssjukhus. Frågan är inte ny, och Socialdemokraterna har tidigare backat upp tanken. Men nu har partiet svängt.
Kommunen tog nyligen fram en egen utredning i frågan. ”Det är en nationell fråga och inget som regionerna ska föregripa”, anser kommunen.
På I 21 vill man också att Sollefteå blir beredskapssjukhus – hur ser du på att regionen inte ens har pratat med regementet i frågan?
– Jag ska inte lägga mig i vilka regionen pratar med, men man har ställt frågan till Försvarsmakten och fått svar, svarar Jörgen Berglund.
Försvarsmaktens egen kapacitet har minskat kraftigt: För 25 år fanns 50 fältsjukhus, idag finns 2 kvar. Tre ska upprättas till 2035.
Sverige ligger idag alltså 45 fältsjukhus back?
– Ja det kan man ju tycka, men det har hänt en del sedan dess. Numera är vi också en del av Nato. Tidigare stod vi ensamma, det gör vi inte längre, menar Berglund.