Inga besked vid krismötet

Uppdaterad
Publicerad

Det blev inga konkreta besked till idrottsklubbarna vid krismötet på måndagskvällen och nu växer oron efter stängningen av Nordichallen. ”Det kan bli dödsstöten för klubben”, säger Kerstin Andersson, ordförande i Sundsvalls Handbollsklubb.

Sundsvalls Handbollsklubb riskerar att förlora 350 000 till 500 000 kronor. Efter beskedet att Nordichallen stängs är klubbens stora handbollscup i mars hemlös.

– Kommer vi inte på någon lösning kan det bli dödsstöten för handbollen i vårt område. Klubbens ekonomi vilar på inkomsterna för cupen. Den lockar 180 lag och tvåtusen deltagare och har varit framgångsrik såväl sportsligt som ekonomiskt, berättar Kerstin Andersson.

Nordichallen avstängd

Det framgångsrika konceptet har varit ”allt under ett tak” och i Nordichallen och de båda ishallarna har det kunnat pågå spel på tio handbollsplaner samtidigt. Men med Nordichallen försvinner tio handbollsplaner.

– Kommunen har lovat fortsatta samtal med klubbarna för att se om det finns någon lösning. Just nu verkar det bara finnas två alternativ för vår del och det är att banta turneringen eller ställa in, säger Kerstin Andersson.

Fotbollen kommer att erbjudas uppvärmda utomshusplaner på Västhagen och Norrporten Arena. Men fem planerade fotbollscuper är direkt berörda av stängningen. Det är också klart hur de ska lösas.

Ersättningsfrågor och försäkringar var också uppe vid mötet men utan konkreta besked.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Nordichallen avstängd

Mer i ämnet