Jalasvaara stängs av till och med 4 april Foto: Anders Bjurö/TT

Jalasvaara avstängd efter huvudtackling

Uppdaterad
Publicerad

Under fredagens match mot Oskarshamn crosscheckade Timråbacken Janne Jalasvaara en motspelare i huvudet. Nu väntar avstängning och böter.

Under matchen bedömdes situationen som hög klubba och Jalasvaara fick en utvisning. Efter matchen granskades händelsen igen och disciplinnämnden kom fram till att han gjort sig skyldig till en vårdslös och obehärskad tackling mot huvudet.

Jalasvaara stängs nu av till och med 4 april, något som motsvarar tre matcher. Han ska dessutom betala 15 000 kronor i böter.

Janne Jalasvaara själv anser att det var en olyckshändelse.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.