8-årige Tintin mördades av sin pappa under ett två timmar långt besök i Luleå i januari 2023. Tintin var född i Sundsvall och det var också där som vårdnadstvisten inleddes. Nu är Sanam Gharaee tillbaka i sin gamla hemstad, för att föreläsa för bland annat kommunens socialtjänst.
– Jag jobbade ju här som barnpsykiatriker på BUP under tio år, så det är klart att det känns speciellt att komma tillbaka, säger Sanam Gharaee till SVT.
Lex Tintin
Mordet på Tintin fick stor uppmärksamhet och ledde så småningom till en lagändring den 1 januari 2025 som ska ge barn ökad trygghet i hemmet. Lagen brukar kallas Lex Tintin, och det är också namnet på den ideella förening som Tintins mamma startat för att hjälpa andra våldsutsatta barn.
– Det är bristen på kunskap och kompetens om vad våld kan göra med barn som driver mig. När det finns uppgifter om våld ska inte barnet tvingas till umgänge, säger Sanam Gharaee.
Tintins pappa erkände mordet och dömdes av Luleå tingsrätt till livstids fängelse.