Vi som känner Måns Bertz-Wågström vet att han alltid varit vild, skrubbsåren på näsan talar sitt tydliga språk, men det kanske är det som krävs om man ska lyckas som jibbare..
Tidigare i vinter vann Måns den svenska uttagningen till North Face ski challenge i Åre och för en dryg vecka sedan var han på plats i franska Val Thorens för att delta i tävlingens final och möta vinnarna från en rad andra europeiska länder och Måns kom tvåa i hela tävlingen.
Andraplatsen visar att Måns är en av europas bästa jibbare i sin åldersgrupp med lysande framtidsutsikter i en branch där toppnamnen är välbetalda superstjärnor. Men för Måns är inte tävlingar det viktigaste målet.
– Jag håller på så länge det är kul, säger han.
Och i stort sett varje dag är han på plats i funparken i södra bergets slalombacke i Sundsvall för att träna in nya trix.