Larmet kom vid 02.30 tiden på lördagsmorgonen. Då brann det våldsamt i en friggebod och en virkesstapel som förvarades utanför butiken, på parkeringen mellan K-Rauta och Plantagen. Flera släpvagnar förstördes också i branden.
Räddningstjänsten hade svårighet att komma åt branden i virkeslagret och behövde hjälp av traktor.
– Ja, det var problem att få tag på nån som ville ut och köra klockan fyra på morgonen, säger Henrik Cedergren, inre befäl räddningstjänsten.
Polisen misstänker att branden var anlagd och Henrik Cedergren delar den misstanken.
– Det börjar inte brinna av sig själv i den här temperaturen, säger han.
På sin hemsida skriver polisen att den som anmälde branden tycker sig ha sett ”ett gäng ungdomar med bensindunkar”.
Ingen misstänkt är ännu så länge gripen.
Ingen förundersökning
Ärendet granskades under lördagsförmiddagen av jourhavande förundersökningsledare Kenneth Magnusson.
– Vi har valt att inte inleda förundersökning, med anledning av det som framkommit hittills, men kommer det in nya uppgifter kan det tas upp igen, säger han.