Foto: Arkiv

Mordutredning fortsätter

Uppdaterad
Publicerad

Den nye åklagare som utreder drunkningen i Anundsjösjön i september tillsätter en ny utredning. En 12 åring drunknade och en man är fortsatt misstänkt för mord alternativt grovt vållande till annans död.

Det var i början på september som en 12-årig pojke drunknade i Anundsjösjön i Örnsköldsviks kommun. Till en början trodde man att det var en olycka men efter ha hållit förhör med vittnen väcktes misstankar om att det kunde röra sig om mord.

En man misstänkt för mord

I oktober vallades en man på platsen. Efter förhör försattes han på fri fot men han har varit fortsatt misstänkt för mord alternativt grovt vållande till annans död.

Drunkningsmord

Bytt åklagare

Utredningen har dragit ut på tiden då fallet har bytt åklagare. Nuvarande åklagare, Jens Göransson, har satt sig in i fallet och ska nu tillsätta en ny utredning.

– Jag har gett direktiv om ytterligare åtgärder för att vara säker på att allt är genomkollat. Efter det kan jag ta ställning om jag kommer att väcka åtal eller inte säger han till SVT.

Han vill inte säga vad den nya utredningen handlar om. Han har heller ingen tidsplan för när den nya utredningen kan tänkas vara klar.

Den misstänkte mannen har nekat till alla anklagelser om mord och menar att det hela var en tragisk olycka.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Drunkningsmord

Mer i ämnet