SJ öppnar linjen mot Stockholm

Uppdaterad
Publicerad

Trafikverket meddelar att SJ nu kommer att börja frakta passagerare från Sundsvall till Stockholm.

Första sträckan från Sundsvall mot Hudiksvall med avgångstid klockan 14.00 är ersatt med buss. I Hudiksvall fortsätter sedan resan med avgångstid cirka klockan 15.30 mot Stockholm.

De resenärer som väntar på tågstationen i Sundsvall kommer att få åka med den avgången oavsett vilken tid den ursprungliga resan är bokad till.

Tåg från mot Norrland och Sundsvall har avgått från Stockholm 12.30 mot Hudiksvall. Därifrån blir det alltså ersättningsbuss den sista sträckan till Sundsvall.

Det är fortsatta problem på norrlandslinjerna men SJ bedömmer nu att det går att släppa på reducerad trafik främst söder om Söderhamn.

Stormskador

Det är skador som uppstått på kontaktledningar på ett flertal ställen. Ett urspårat godståg har under morgonen orsakat stora skador på kontaktledningen i Ljusdal. Det är också problem med strömförsörjningen på ett stort antal platser från en linje Dalarna-Gävle och norrut.

Kristin Hörnfeldt

kristin.hornfeldt@svt.se

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.