Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Niklas Wikholm på föreningen Holmbygden har länge tyckt att att de tomma och vanskötta husen i Holm har varit en bromskloss för bygden. Idag ville han på plats följa Kronofogdens tvångsförsäljning av husen. Foto: SVT

Slutet på mångårigt fastighetsbråk – skandalhusen i Holm sålda på exekutiv auktion

Uppdaterad

Sedan mitten av 00-talet har det varit bråk kring två fastighetslängor i Holm, väster om Sundsvall.

Bolaget som ägde fastigheterna gick i konkurs och under torsdagen såldes husen av Kronofogdemyndigheten på exekutiv auktion.

Nu hoppas Holmborna att det också blir slutpunkten en utdragen härva.

Redan i vintras tänkte Kronofogden ha auktion på husen, men det fick skjutas upp i väntan på att konkursförvaltaren gjorde ett försök att sälja.

Men, det lyckades inte, och under torsdagen blev tvångsförsäljningen av.

Skandalhusen i Holm

Tredjedel av bedömt värde

Det rör sig om två fastighetslängor med runt 20 boenden och Kronfogden bedömde att husen skulle kunna säljas för totalt 1 650 000 kronor.

Nu landade köpesumman en bra bit under: den ena fastigheten klubbades för 360 000 kronor, den andra för 215 000 kronor.

Många röriga turer

Det har varit otaliga ekonomiska turer kring det som kommit att kallas ”skandalhusen i Holm” där husen har sålts mellan olika bolag, men där samma affärsman hela tiden figurerat.

2018 köpte det i dag konkursade bolaget Storsjön Fastigheter AB husen för nio miljoner kronor – idag såldes de alltså för totalt 570 000 kronor.

Försökte stoppa auktionen

Företaget Årefastigheter försökte stoppa auktionen eftersom man säger sig redan ha köpt husen av Storsjön Fastigheter.

Men Kronofogden valde att ändå att gå vidare med sin planerade auktion eftersom det bland annat saknades köpekontrakt från Årefastigheter.

I klippet; Niklas Wikholm på föreningen Holmbygden som följt hela frågan under lång tid

Skandalhusen i Holm

Mer i ämnet