Styrelsen fattade beslutet under gårdagen och det nya avtalet börjar gälla i Augusti 2025 och sträcker sig till slutet av 2025.
Upphandlingen omfattar trafik på sex sträckor i de fyra nordligaste länen; Umeå – Sundsvall, Storlien – Sundsvall, Vännäs – Umeå, Lycksele – Umeå, Luleå – Umeå samt Kiruna – Luleå.
I uppdraget ingår även underhåll av fordonen.
Fakta om företagen
Tågkompaniet bildades 1999 för att vinna upphandlingen av Sveriges nattågstrafik till och från övre Norrland. Tågkompaniets huvudkontor ligger i Gävle och deras trafikuppdrag finns bland annat i Bergslagen, Värmland och Gävleborgs län.
Norrtåg ägs av länstrafikbolagen i Sveriges fyra nordligaste län med uppgift att upphandla person-tågstrafiken där. Det övergripande målet med trafiken är att tillgodose behovet av arbets- och utbildningspendling i regionen samt att skapa kopplingar mot den nationella tågtrafiken i övrigt.