Orsaken till dagens vattensituation, så också i Västernorrland, är för lite nederbörd under de senaste två åren, särskilt under vinterhalvåret. Och nu när växtsäsongen inletts och temperaturerna stiger så förväntar man att situationen kommer att förvärras. Även om nederbörden återgår till det normala så förväntar man sig inte att situationen kommer att bli bättre förrän i höst-vinter.
Särskilt utsatta områden är i östra Sverige upp till mellersta Norrland, samt de inre delarna av Götaland.
Lyssna på information
Myndigheterna uppmanar därför alla att göra vad de kan föra att spara vatten och följa utvecklingen noga. Är man ansluten till kommunal vattenförsörjning bör man vara uppmärksam på information från kommunen.
Allvarligaste bristen på 100 år
Redan under 2016 införde dock flera kommuner begränsningar i den allmänna vattenförsörjningen, och många enskilda fick tillgripa särskilda åtgärder för att tillgodose sitt behov av vatten.
Om det blir en liknande situation med en torrsommar som under 2016 varnar myndigheterna för att det kommer att bli den allvarligaste vattenbristen på drygt 100 år.
Myndigheterna som gemensamt går ut med varningen
Havs- och vattenmyndigheten
Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut (SMHI)
Jordbruksverket
Livsmedelsverket
Länsstyrelserna
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB)
Naturvårdsverket
Sveriges geologiska undersökning
Skogsstyrelsen
Källa: SGU