Åklagaren: ”Åtal dröjer sannolikt till nästa år”

Uppdaterad
Publicerad

Idag häktades den 20-årige man som misstänks ha mördat en 30-årig man i Västerås i helgen. Åklagaren säger att åtal, av olika anledningar, kan dröja.

Det var på söndagsmorgonen som en 30-årig man hittades död i en trappuppgång i centrala Västerås.

Idag häktades en 20-årig man på sannolika skäl misstänkt för mord. Under häktningsförhandlingarna erkände den misstänkte att han stuckit en kniv i målsäganden, men han hävdar att han fruktade för sitt liv och agerade i självförsvar.

Mord i centrala Västerås

Nya uppgifter om händelseförloppet

Under häktningsförhandlingarna, som bedrevs bakom stängda dörrar, ska nya uppgifter om händelseförloppet lagts fram från båda sidor, enligt kammaråklagare Carl-Johan Norström. Det som sades är dock sekretessbelagt.

Under förhandlingarna godkändes också åklagarens förfrågan om att få förlängd åtalstid. Istället för de vanliga 14 dagarna får åklagaren en månad på sig att väcka åtal.

– Det är ovanligt, säger Carl-Johan Norström. Det är på grund av målets omfattning. Det är ett stort antal åtgärder som ska vidtas. Flera personer ska höras, och en teknisk undersökning ska göras av NFC där är det lång väntetid just nu.

Carl-Johan Norström, kammaråklagare. Foto: SVT

Kan behöva mer tid

Norström tror dock inte att tiden kommer att räcka till, trots att förlängningen beviljats.

– Den 14 december ska det väckas åtal, men jag kan säga redan nu att jag har svårt att se att jag kan väcka åtal då. Det blir sannolikt ett åtal nästa år, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mord i centrala Västerås

Mer i ämnet