Det är en 20 kvadratmeter stor byggnad som brunnit. Enligt räddningstjänsten syntes både öppna lågor och tjock brandrök.
Larmet kom strax efter 14:30 och vid femtiden på eftermiddagen pågick släckningsarbetet fortfarande:
– Vi släcker elden, försöker begränsa och förhindra spridning, sade Håkan Eriksson ledningoperatör på Storstockholms räddningsförbund.
Inga personskador har rapporterats.
Oklar brandorsak
– Det är oklart vad som startat branden. Det får polisen kolla, det blir en utredning, säger ledningsoperatören.
Polisens presstalesperson, Mathias Rutegård, uppger att ordningsmakten varit på plats.
– Innan vi lämnade platsen konstaterades det att en anmälan ska upprättas, säger han.
Brott mot miljöbalken
På kvällskvisten uppger presstalespersonen att branden rubriceras som brott mot miljöbalken samt försvårande av miljökontroll.
– Anledningen till det är att det brunnit på samma ställe två gånger i närtid. Vi vill utreda om företaget brustit i sina rutiner.
Eftersom utredningen avser ett företag och hur de upprätthåller sina rutiner finns det ingen enskild misstänkt person.
Insatsen avslutades 18:30 och räddningstjänsten har lämnat återvinningscentralen.