Jessica är ensam förskollärare på avdelningen: ”Ibland känner jag mig otillräcklig”

Uppdaterad
Publicerad

Jessica Boholm har jobbat som förskollärare sedan 2018, både i Norberg och Fagersta. Hon har varit ensam förskollärare på sina avdelningar under alla år.

– Det ställer höga krav på ett ledarskap, säger Jessica Boholm som jobbar på Tallen i Norberg.

Norberg kommuns målsättning är två förskollärare på varje avdelning, något kommunen inte har i dag.

Enligt Lärarförbundet är även sju av åtta ålderindelade barngrupper i Norberg för stora, något som nu kommunen vill satsa på att minska.

– Det är klart att det kan vara problematiskt. Jag kan känna mig otillräcklig många gånger, säger Jessica Boholm.

”Hur orkar du ha småbarn själv och jobba med det här?” – I klippet berätta Jessica vad fler förskollärare skulle betyda.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.