I torsdags inträffade ett rån- och dråpförsök på Hemköp på Gunnilbogatan i Västerås. Det hela hände vid kvart i elva-tiden på kvällen och polisen söker nu ett vittne som gick in i butiken någon gång mellan klockan 22:44 och 22:50.
Mannen som polisen efterlyser är inte misstänkt i ärendet. Vittnet är en man på cirka 190 centimeter med smal kroppsbyggnad och svart eller brunaktigt hår samt skäggstubb. Han var klädd i en mörk jacka med huva, jeans och beige keps.
– Vi är intresserade av att komma i kontakt med mannen eftersom han kan ha gjort viktiga iakttagelser på platsen. Det är även viktigt för oss att veta om han inte har sett något, säger Bengt Nordlöf som är gruppchef vid grova brott i polisområdet Västmanland.
Några timmar efter själva händelsen kunde polisen gripa tre personer. De är nu misstänkta i ärendet och sitter frihetsberövade.
Fakta
Kontakta polisen: 114 14