Foto: Anders Wiklund/TT & Melker Blomberg/SVT

Västerås tillåter alkohol i två parker – bästa argumenten för och emot

Uppdaterad
Publicerad

Torsdagen den 3 december klubbade kommunfullmäktige i Västerås det historiska beslutet att tillåta alkoholkonsumtion på Djäkneberget och i Vasaparken. Men oenigheten i fullmäktige var stor. SVT lät ledamöterna Jacob Axelsson (L) och Ann-Louise Molin (S) debatterar frågan.

Kommunfullmäktiges beslut innebär att alkoholkonsumtion blir tillåtet på Djäkneberget och i Vasaparken på helger samt vardagar efter klockan 17.

Miljöpartiet, Liberalerna, Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna röstade för att häva förbudet medan Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Centerpartiet röstade mot.

Vasaparken blir den första parken innanför cityringen där alkoholkonsumtion tillåts. Beslutet börjar gälla 1 mars 2021.

I klippet ger Jacob Axelsson (L) och Ann-Louise Molin (S) sina bästa argument för och emot

Vad tycker du? En efterlängtad självklarhet eller dåligt och ogenomtänkt? Tyck till i flödet nedan:

Västerås tillåter alkohol i två parker – bra eller dåligt?

Mattias • Nu kan a-laget andas ut i alla fall haha haha Alkoholpolitiken i Sverige är väldigt konstigt får man lov att säga..
Vi köper men dricker tydligen inte
Och att smittas av Corona före kl 22 verkar vara omöjligt verkar det som..

Lärare • Djäkneberget är ju perfekt för barn. Alkohol och barn är en bedrövlig blandning! Skäms på er!

Anita • Problemet är att där alkohol går in, där går omdöme och vett ut. Och finns det en lekplats där så är det väl helt olämpligt med drickande av alkohol i närheten. Barn med en eller ett par drickande föräldrar är lika fel som bilkörning tillsammans med alkoholintag. Tyvärr, svenskar kan inte sköta detta med alkohol. Det har visat sig gång på gång. Det här beslutet tror jag man blir tvungen att ändra på, men då till priset av att det har hunnit hända otrevliga saker. Är det värt det?

Feta • Ett jättedåligt beslut.

Anton Holmlund • Verkar som väntat att majoriteten av alla motståndare är mer intresserade av att slippa se alkoholproblem än att göra något åt dem.

Nettan • Ett riktigt dåligt beslut. Vem är kapabel att sluta dricka innan personen är berusad? Ja några, men långt ifrån alla! Otryggheten kommer att öka i dessa parker, det är vad jag tror. Utvärdera gärna nedskräpning efter en månad!

eija • Ett riktigt dåligt beslut.

Bosse • PERFEKT BESLUT. Heja Västerås

Alexandra • Ett dåligt beslut enligt mig. Det lär tyvärr öka otryggheten på dessa platser, särskilt i Vasaparken som man redan nu försöker undvika på kvällstid.

Johan Erberth • Ett riktigt bra beslut,

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.