”Vi vet inte vilka vårdbehov våra patienter har om tio år. Det gör bygget till en utmaning” säger Denise Norström (S), regionstyrelsens ordförande. Foto: Silvia Anna Westin/SVT

Regionrådet om utmaningen vid sjukhusbygget i Västerås: ”Svårt att veta patienternas behov om tio år”

Uppdaterad
Publicerad

År 2030 ska det nya akutsjukhuset i Västerås vara i drift. En av de största utmaningarna med byggprojektet är att veta hur behoven inom vården ser ut mer än tio år framåt i tiden. 

– Det är omöjligt att sia om framtiden och patienternas behov framöver men det vi vet med säkerhet är att folk kommer att behöva akutvård, säger Victoria Hörnedal, programchef för det nya akutsjukhuset. 

När regionen nu skapar sina planer kring hur det nya akutsjukhuset ska byggas och utformas så finns det en sak som de bara kan spekulera i: Hur patienternas behov kommer att se ut när huset väl står klart. 

– Vi kan inte sia om framtiden. Så det vi gör är att bygga så generellt det bara går, säger Victoria Hörnedal. 

I klippet berättar regionstyrelsens ordförande Denise Norström (S) om utmaningen med framtidens vård.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Nya akutsjukhuset i Västerås

Mer i ämnet