Foto: FREDRIK SANDBERG / TT

Polisen: ”Vi vill se fler kameror”

Uppdaterad
Publicerad

Trots att Bäckby prioriteras av polisen finns det inga misstänkta för bränderna mot hemtjänstens bilar. Nu vill polisen se fler kameror på området, både som utredningshjälp och som förebyggande åtgärd.

I och med att det inte finns några misstänkta till den rad av bränder mot hemtjänstbilar på Bäckby säger Anders Hedström, polisens presstalesperson, att det är svårt att svara på varför någon just riktat in sig på de här bilarna.

– Det blir ju spekulativt från min sida, men hemtjänstbilarna kanske symboliserar Västerås stad och någon eller några vill visa sitt missnöje mot kommunen genom att tända eld på bilarna, säger han.

Polisen tror att det rör sig om ett fåtal individer och att mycket tyder på att det är samma personer i och med att det

Anders Hedström, presstalesman polisen Foto: SVT

finns ett mönster.

Gör redan vad de kan

Fackförbundet Kommunal efterfrågar åtgärder från bland annat polisen för att få stopp på bränderna. Men Anders Hedström säger att det här inte är något quick fix.

– Bäckby är ett prioriterat område för oss, vi är där med både uniformerad och civilklädd polis under hela dygnet, men framförallt på nätter när de här brotten begås. Men vi kan inte vara överallt hela tiden och dessutom måste vi prioritera bevakningen med andra arbetsuppgifter, säger han.

Vill se fler kameror

Däremot välkomnar polisen utökad kameraövervakning på området.

– Forskning från Brottsförebyggande rådet (BRÅ) visar att kameraövervakning har en positiv effekt på färre antal bilinbrott. Så fler kameror vore bra, både utredningsmässigt och brottsförebyggande, säger Anders Hedström, på polisen Västmanland.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.