Foto: Niklas Hagman

Satte eld på ett solarium – åtalas för grov mordbrand

Uppdaterad
Publicerad

Han satte eld på ett solarium och riskerade flera personers liv. Nu åtalas en 35-årig man för grov mordbrand i Sala.

På fredagen väcktes åtal mot en 35-årig man, som misstänks för grov mordbrand i Sala den 23 november förra året.

Mannen ska ha satt eld på ett solarium, som fanns på första våningen i ett flerfamiljehus med flera boende på Bergmansgatan. Spridningsrisken var stor, enligt räddningstjänsten som dock snabbt var på plats och kunde släcka branden.

– Tack vare övervakningskameror från solariet kunde den misstänkte mannen identifieras av Polisen. Enligt bilderna var han den siste personen på solariet innan branden startade, säger Jan-Ove Johansson, förundersökningsledare på polisen i Västmanland.

Ingen person skadades vid händelsen.

35-åringen är känd av polisen sedan tidigare, men nekar till brott.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.