Foto: TT

Börsen i Stockholm går uppåt

Uppdaterad
Publicerad

Börsrasen i Kina fortsätter, men i Stockholm återhämtade sig kurserna när handeln drog igång på tisdagen.

Stockholmsbörsens OMXS-index steg inledningsvis med drygt en procent när handeln inleddes, i linje med utvecklingen på de ledande Europabörserna.                                         

Börsen i Kina har fallit mer än 40 procent sedan i juni. Men på de europeiska börserna är det för tidigt att tala om en krasch. -Det behövs nog rätt mycket mer för det, men det är oroväckande säger SEB:s chefsstrateg Johan Javeus.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Asien börsras – teckenspråk

Mer i ämnet