Tidigare har endast sjukdomar i svalg och munhåla kunnat bevisas med hjälp av salivprov. Men forskare vid Malmö högskola har nu visat att man med hjälp av saliven även kan spåra tumörer, diabetes och hjärt-och kärlsjukdomar.
– Inflammationssjukdomar sätter ”fingeravtryck” i saliven, säger Björn Klinge, professor i paradontologi vid Malmö högskola och Karolinska institutet.
Inte på individnivå
En studie har gjorts på 500 patienter där saliv och klinisk information om varje persons munhåla har samlats in. Därefter har forskarna gjort analyser för att hitta så kallade inflammationsmarkörer.
– Som det ser ut nu befinner vi oss inte på individnivå. När vi analyserar på gruppnivå kan vi se att en viss andel har tumörsjukdomar och en viss andel har diabetes, säger Björn Klinge.
Provtagning på hemmaplan
Det här är bara första steget i projektet. Härnäst ska forskarna försöka öka träffsäkerheten i salivproven.
Målet är att patienten ska fukta en bomullspinne hemma för att sedan skicka in på analys istället för att gå till en vårdcentral eller ett sjukhus. Det skulle spara både tid och pengar. Om det visar sig att patienten löper risk för att ha en sjukdom kallas han eller hon till fortsatt undersökning.
Kan bli del av hälsoundersökning
Björn Klinge tror att salivprov kan bli en del av hälsoundersökningar inom fem till tio år. Metodens enkelhet kan eventuellt få fler i befolkningen att genomgå hälsotest och samtidigt slippa att köa på en vårdmottagning.
– En diagnos i ett tidigt skede har stor betydelse för både patienterna och sjukvården, säger Björn Klinge.