Henrik Blind (MP), Lars-Anders Baer (Samernas väl) och Marita Stinnerbom (C) är några av de 192 samiska kandidater som går att rösta på i höstens val. Foto: Per-Josef Idivuoma/Stefan Karlsson/SVT/SR

Guide: Här är alla samiska kandidater på vallistorna

Uppdaterad
Publicerad

Totalt 191 samiska kandidater finns på vallistorna till riksdagen, kommun- och regionfullmäktige under höstens val. Det baserat på den samiska röstlängden.

Här är alla kandidater – kommun för kommun.

Arjeplog:

Lisa Hansen

Folkinitiativet Arjeplog

Kommunfullmäktige

Ulf Mattsson

Folkinitiativet Arjeplog

Kommunfullmäktige

Ove Burman

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Laila Lindgren Sundström

Centerpartiet

Kommunfullmäktige

Åsa Larsson

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Jeanette Ranfjäll

Liberalerna

Kommunfullmäktige

Anders Marklund

Folkinitiativet Arjeplog

Kommunfullmäktige

Isak Utsi

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Arvidsjaur:

Johan Lundgren

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Joakim Lundberg

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Berg:

Olof Johansson Rago

Miljöpartiet de gröna

Riksdagen och regionfullmäktige

Bjurholm:

Emma Stenborg

Moderaterna

Kommunfullmäktige

Boden:

Agneta Granström

Miljöpartiet de gröna

Riksdagen

Mona Holmström

Aktiv samling – Bodenalternativet

Kommunfullmäktige

Robert Larsson

Centerpartiet

Kommunfullmäktige

Ulrika Söderholm

Sjukvårdspartiet

Kommunfullmäktige

Robert Lund

Sverigedemokraterna

Riksdagen och kommunfullmäktige

Sandra Esberg

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktige

Borlänge:

Christian Kaddik

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Botkyrka:

Anna Kristoffersson

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Ekerö:

Karin Renberg

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Falun:

Jannis Erik Granberg

Moderaterna

Riksdagen, kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Gällivare:

Desirée Simonsson

Moderaterna

Kommunfullmäktige

Roland Nirlén

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Lis-Mari Hjortfors

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Paulus Kuoljok

Miljöpartiet de gröna

Kommunfullmäktige

Heby:

Tomas Persson

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Hofors:

Anita Drugge

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Huddinge:

Johan Pettersson

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Härjedalen:

Åsa Rutfjäll

Centerpartiet

Kommunfullmäktige

Elisabeth Kråik

Moderaterna

Riksdagen, kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Tina Andersson

Kristdemokraterna

Riksdagen, kommufullmäktige och regionfullmäktige

Jokkmokk:

Stig Isaksson

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Kerstin Hellgren Tobiasson

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Elli-Karin Pavval

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Ann Maj Kuoljok Albinsson

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Per Stefan Labba

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Birger Stenman

Framtid i Jokkmokks kommun

Kommunfullmäktige

Karin Vannar

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Lars-Anders Baer

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Wivi-Anne Mulk

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

BoAnders Arvidsson Labba

Miljöpartiet de gröna

Kommunfullmäktige

Barbro Dynesius

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Lars Ivan Tuolja

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Tor Lennart Tuorda

Miljöpartiet de gröna

Kommunfullmäktige

Viola Walkeapää

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Ola Engström

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Peter Holmqvist

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Catharina Thuresdotter

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Bengt-Åke Kuoljok

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Fia Kaddik

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Kristina Unga Bäckman

Miljöpartiet de gröna

Kommunfullmäktige

Per-Jonas Parffa

Miljöpartiet de gröna

Kommunfullmäktige

Irene Partapuoli

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Henrik Blind

Miljöpartiet de gröna

Riksdagen och kommunfullmäktige

Josef Kuhmunen

Samernas Väl

Kommunfullmäktige

Hanna Sofie Utsi

Miljöpartiet de gröna

Kommunfullmäktige

Malin Lantto

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Jönköping:

Moa-Sara Marakatt

Vänsterpartiet

Regionfullmäktige och Kommunfullmäktige

Karlstad:

Karl Sandström

Vänsterpartiet

Riksdagen och kommunfullmäktige

Kil:

Mikael Vivungi

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Kiruna:

Doris Messner

Sjukvårdspartiet

Kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Åke Huuva

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Edith Anna Svonni

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Maivor Johansson

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Regionfullmäktige

Per Gustav Idivuoma

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Gustav Töyrä

Sverigedemokraterna

Kommunfullmäktige

Isak Töyrä

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktige

Arne Esberg

Sjukvårdspartiet

Kommunfullmäktige

Sven Pounu

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktige

Lars Jonas Kemi

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Terje Raattamaa

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktige

Roger Mikko

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Bengt Niva

Centerpartiet

Kommunfullmäktige

Birgitta Pounu

Moderaterna

Kommunfullmäktige

Kent Sturk

Sverigedemokraterna

Regionfullmäktige

Marie Enoksson

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Bertil Blind

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Håkan Enoksson

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Gustav Närvä

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Suzan Verneklint

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Per Erik Stenberg

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Mats Sidmalm

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Sten Nylén

Sjukvårdspartiet

Kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Per Olof Nutti

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Cecilia Simma

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Lars Göran Marainen

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Niklas Sarri

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktige

Maria Hurri-Nilsson

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Sven-Mikael Inga

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Mattias Messner

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Stig Morten Mikkelsen

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Aslat Simma

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Åsa Larsson-Blind

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Ida-Maria Svonni

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Tobias Stensson Närvä

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Hanna Rannerud

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Krister Pounu

Kristdemokraterna

Riksdagen, kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Nils Johan Labba

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Peder Nutti

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Karen Anne Hurri

Sámelistu/Samelistan

Kommunfullmäktige

Klippan:

Helena Dådring

Vår framtid – Klippan

Kommunfullmäktige

Kramfors:

Svante Jönsson

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Krokom:

Katrina Lindqvist

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktige

Linköping:

Peter Alenius

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktige

Luleå:

Per-Olof Tjärdalen

Moderaterna

Kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Liz-Marie Nilsen

Vänsterpartiet

Riksdagen, kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Matthias Asplund

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktige

Emma Engelmark

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Josefine Kindstedt

Liberalerna

Kommunfullmäktige

Marja Utsi

Miljöpartiet de gröna

Regionfullmäktige

Lycksele:

Mikael Jakobsson

Vänsterpartiet

Riksdagen och kommunfullmäktige

Mårten Johansson

Miljöpartiet de gröna

Riksdagen, kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Inger-Ann Omma

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Riksdagen och kommunfullmäktige

Malå:

Siv Stenberg

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Stefan Larsson

Malålistan

Kommunfullmäktige

Börje Stenlund

Malålistan

Kommunfullmäktige

Mark:

Tommy Söderhagen

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Mellerud:

Pernilla Rydberg

Kommunpartiet Mellerud

Kommunfullmäktige

Nacka:

Lina Olsson

Nackalistan

Kommunfullmäktige

Nordmaling:

Ulf Johansson

Centerpartiet

Kommunfullmäktige

Nykvarn:

Ann-Christine Dantoft

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Pajala:

Lars Fjordström

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Piteå:

Lilian Mikaelsson

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Kristina Larsgren

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Ulf Nårsa

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Evelina Blom

Centerpartiet

Kommunfullmäktige

Salem:

Mariana Leutwiler

Rönningepartiet

Kommunfullmäktige

Sandviken:

Pernilla Hammarberg

Moderaterna

Kommunfullmäktige

Skellefteå:

Ola Junkka

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Pernilla Martinsson

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktige

Skinnskatteberg:

Inger Daimar

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Sollefteå:

Peter Sehlin

Västra Initiativet

Kommunfullmäktige

Solna:

Gustav Olofsson

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Sorsele:

Daniel Grundström

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Katarina Lövgren

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige och regionfullmäktige

AnnMarie Fjellström

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Kristina Axelsson

Centerpartiet

Riksdagen, kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Stockholm:

Katrin Nyström

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Marie-Helena Fjällås

Miljöpartiet de gröna

Riksdagen

Storuman:

Stig Harry Johansson

Centerpartiet

Kommunfullmäktige

Bengt-Göran Burman

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Ali Rubertsson

Sverigedemokraterna

Kommunfullmäktige

Gull-Britt Larsson

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Christer Johansson

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Maria Gardfall

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Riksdagen, kommunfullmäktige, regionfullmäktige

Marianne Ronnhed Johansson

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Emanuel Arnfjell

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktige

Catharina Ingvarsson

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Joakim Tallbom

Moderaterna

Kommunfullmäktige

Veronika Håkansson

Moderaterna

Riksdagen, kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Andreas Johansson

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Stig-Eric Dahlberg

Centerpartiet

Kommunfullmäktige

Johan Karlberg

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Marcus Törngren

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Torkel Stångberg

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Ulla-Maria Åkerblom

Liberalerna

Kommunfullmäktige

Daniel Johansson

Vänsterpartiet

Riksdagen, kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Emma Ronnhed

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Strömsund:

Tomas Jangenmalm

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Jon Henric Andersson

Moderaterna

Kommunfullmäktige

Sundbyberg:

Anna Lundgren

Miljöpartiet de gröna

Kommunfullmäktige

Sundsvall:

Cristian Haglund

Sverigedemokraterna

Riksdagen, kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Timrå:

Pedher Norrgård

Timråpartiet och Sjukvårdspartiet

Kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Täby:

Urban Thornberg

Centerpartiet

Kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Ulricehamn:

Eva-Lena Åström Söderlind

Centerpartiet

Kommunfullmäktige

Umeå:

Håkan Appelblad

Centerpartiet

Kommunfullmäktige

Elli-Mari Lundgren

Moderaterna

Riksdagen, kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Elin Nejne

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Vilhelmina:

Ewa Hed

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Ronny Svarto

Politiskt Alternativ

Kommunfullmäktige

Maria Kristoffersson

Centerpartiet

Riksdagen, kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Marita Stinnerbom

Centerpartiet

Kommunfullmäktige

Malin Liljekvist

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktige

Vindeln:

Annelise Harnesk

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Jesper Arnfjell Njajta

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktige

Vännäs:

Barbro Ulriksson

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Bengt-Erik Näslund

Vänsterpartiet

Riksdagen och kommunfullmäktige

Sandra Norrman

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Ystad:

Dick Lindström

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Åre:

Reidar Nordfjell

Centerpartiet

Kommunfullmäktige

Älvsbyn:

Ingemar Larsson

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Gertrud Pettersson

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Maria Öhman

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Ängelholm:

Kerstin Lingebrant Vinka

Liberalerna

Kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Östersund:

Karin Thomasson

Miljöpartiet de gröna

Riksdagen, kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Jerker Bexelius

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Överkalix:

Eva Persson

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige

Gunilla Suikki

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktige och regionfullmäktige

Cenneth Pettersson

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Sture Jatko

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Kommunfullmäktige

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer

Följ SVT Sápmis valbevakning

Mer i ämnet