Gå direkt till textinnehållet
Det nya musikpriset har uppkallats efter den samiska sångerskan och låtskrivaren Mari Boine. Foto: Vanja Ulfsnes/UiT

Nytt pris för innovation inom samisk musik

Uppdaterad
Publicerad

Ett nytt pris har instiftats för innovation inom samisk musik.

Mari Boine-priset ska hedra artister och låtskrivare, som bidragit till forskning och utveckling av samiska, musikaliska uttryck.

Bakom priset står Sami Music Week och UiT, Norges arktiska universitet.

– Mari Boine är en viktig internationell konstnär och UiT är stolta över att få äran att uppkalla priset efter henne. Mari Boine har sin lärarutbildning från lärarhögskolan i Alta, som nu är en del av UiT Norges arktiska universitet. Det är därför väldigt speciellt för oss att instifta ett pris i hennes namn, säger vicerektor Bente Haug i ett pressmeddelande.

Prissumman är på 50 000 norska kronor. Nominering sker i november, och priset delas ut under Sami Music Week nästa år.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.