Jon-Petter Stoor

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Jon-Petter Stoor, psykolog och forskare. Foto: SVT

Sverige väntas bryta WHO-rekommendationer

Publicerad

Sverige väntas bryta mot kommande WHO-rekommendationer kring samisk hälsa.

Gästerna i veckans ”15 minuter från Sápmi” hoppas att Sametinget ska lägga större kraft på hälsofrågan.

– Sverige ligger väldigt långt efter, säger Jon-Petter Stoor, psykolog och forskare, i programmet.

Sametinget har inget formellt uppdrag att arbeta med samisk hälsa. Men samtidigt finns det stora utmaningar inom hälsoområdet – och samiska politiker behöver i större utsträckning lobba för nysatsningar. Det är gästerna i veckans 15 minuter från Sápmi överens om.

Jon-Petter Stoor är psykolog och forskare inom samisk hälsa. Han är bland annat en av rapportförfattarna bakom de senaste årens rapporter kring hälsotillståndet inom Sápmi.

Sámediggeválggat 2025

I rapporterna har han och resten av forskarteamet kunnat visa att särskilt unga samiska kvinnor mår psykiskt sämre än unga kvinnor i övrigt. svillkor. Bara drygt en av tio unga samer upplever att vårdpersonalen har tillräcklig kunskap om samisk kultur och samiska livsvillkor.

– I Sverige är det så att all legitimerad sjukvårdspersonal ska kunna tala tillräckligt god svenska men samiska patienter har inte på samma sätt tillgång till tillräckligt god sjukvård på samiska, säger Jon-Petter Stoor.

Känner krav på att stå upp för Sápmi

Aana Edmondson, sjuksköterska och ledamot i Saminuorras styrelse, känner igen det som beskrivs i rapporterna.

Utöver att samiska ungdomar ofta kan drabbas av rasism så konstaterar hon också att samiska ungdomar känner ett ansvar att stå upp för sitt folk. Att

Det i kombination med en oro kring hur världen utvecklas – och hur det samiska ska få plats i en värld där exploateringar ökar – tär på det psykiska måendet.

– Om ett helt samhälle går ihop och säger att vi har rätten att använda marken till exempelvis gruvor då är det klart att våra ungdomar blir påverkade och känner att deras röst är inte lika mycket värd, säger Aana Edmondson.

Måste följa upp WHO:s rekommendationer

Jon-Petter Stoor är bland annat involverad i WHO:s arbete med att utveckla en global plan för urfolkshälsa. Han konstaterar att Sverige sannolikt kommer att bryta mot flera av de rekommendationer WHO väntas komma med då det inom vården inte finns någon anpassning för samiska patienter.

Vad kan samiska politiker göra på hälsoområdet?

– Det som är allra viktigast är att man klarar att följa upp WHO:s rekommendationer. Att se till att det blir ett konkret, framåtsyftande arbete tror jag är jätteviktigt, och en väldigt bra chans både för Sverige och Sápmi att få ordning på det här, säger han.

Se hela veckans 15 minuter från Sápmi på SVT Play eller på lördag kockan 16:05 på SVT2.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Sámediggeválggat 2025

Mer i ämnet