– Det har aldrig funnits någon sådan. Nu äntligen är den här, säger Anne Laila Åhŕen i Åangkeren saemien siebrie.
Midsommarfirandet i Ankarede, Jämtlands enda bevarade kyrkstad, lockar i helgen återigen både samer och besökare till ett traditionsrikt firande.
I Ankarede blir det även aktiviteter såsom lassokastning och helgmålsbön.
Första sydsamiska psalmboken
Under mässan på midsommardagen kommer en ny sydsamisk psalmbok lanseras i närvaro av biskopen i Härnösands stift och representanter från norska sidan av Sápmi.
För firandet står som vanligt Ankarede sameförening. Det blir ett traditionellt midsommarfirande med de vanliga ingredienserna och på kvällen blir det dans, säger Anne Laila Åhren.
Samlats i mer än hundra år
– Det handlar ju mycket om gemenskap och att träffa släkt och vänner. Det är långa avstånd och de flesta träffar man bara på midsommar, säger hon till SVT Sápmi.
Att samer samlats i Ankarede på midsommar är en mer än hundra gammal tradition.
– Det är många generationer bakåt i tiden, och jag hoppas att det även är många generationer framåt, säger Anne Laila Åhrén.