Rita upp, skär ur, gröp ur. Foto: Malin Timan/TT

SVT-kocken: Släng inte pumpaköttet

Uppdaterad
Publicerad

Det odlas pumpor som aldrig förr i Sverige men många används mestadels till prydnad. Men pumpan är en både god och nyttig grönsak som mer än väl går att använda till olika maträtter. SVT:s egen kock Paul Svensson ger dig lite tips från vår stora receptsamling.

Förra året odlades det runt 2 000 ton pumpa i Sverige. I år så säger flera odlare att de kommer slå rekord i antalet odlade pumpor. Men trots allt så är det fortfarande så att pumporna används mest till att vara ljuslyktor eller andra prydnader under Halloween som blivit en stor trend i Sverige de senaste åren.

– Det är lite synd att slänga bort köttet eftersom pumpan är en mycket användbar grönsak och alldeles utmärkt att använda i flera maträtter, säger SVT-kocken Paul Svensson.

Han hoppas att den amerikanska traditionen med att fira Halloween ska bära med sig mattradtionen som hör till och inte bara spökfirandet.

– I USA är de väldigt bra på att ta vara på hela pumpan. De gör både pajer, soppa och andra maträtter. Det borde vi också ta till oss, menar han.

Viktigt att välja rätt pumpa

Vad kan man då göra av pumpans innehåll när den är urgröpt och förvandlat till ljuslykta?

– Man kan göra soppa till exempel, det blir mycket gott. Eller varför inte en paj som är enkel att laga.

Den klassiska Halloweenpumpan är tyvärr den sämsta att använda säger Paul, bland annat så är kärnorna inte så goda att rosta. Men det finns många andra att välja istället.

– Det är viktigt att välja rätt pumpa men min favorit är nog Muscatpumpan som är god att använda på många olika sätt. Hokkaidopumpan blir utmärkt soppa och Butternutpumpan går bland annat bra att använda till puré eller krämer.

Paul Svensson och flera av våra kockar har skapat goda recept med både pumpa och andra med halloween-känsla och de hittar du förstås på SVT:s receptsajt.

Imorgon lördag sänder dessutom Gokväll ett program med Allhelgona/Halloween-tema. Det kan du se i SVT1 kl. 18.15.

Pauls recept på pumpasoppa

Asiatisk (hokkaido) pumpasoppa med citrongräs, miso och chili

1 hokkaidopumpa, skalad och grovtärnad

3 msk misopasta

2 liter vatten

1 schalottenlök

2 vitlöksklyftor

2 citrongräs

1 chili

2 msk finskuren koriander och persilja

salt

Svetta löken mjuk i lite olja. Tillsätt pumpa och chili. Slå på buljong och tillsätt krossad citrongräs. Låt sjuda tills pumpa är mjuk. Lyft citrongräs och mixa soppan slät. Sila och smaka av med salt och peppar. Servera soppan med inlagd pumpa och örter.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.