Farliga fångar till osäkrare anstalter

Uppdaterad
Publicerad

Kriminalvården tvingas nu flytta farliga fångar från de hårdast bevakade fängelserna till anstalter med lägre säkerhetsklass. Dettill följd av trängseln på landets fängelser.

– Det finns definitivtrisker med att placera intagna i lägre säkerhets- klasser äntidigare. Men den tuffa situationen tvingar oss att använda varendaledig plats, säger Niklas Billström, chef på Kriminalvården.

-Detär kris. Rätt som det är råkar någon riktigt illa ut, säger DavidAndergard, ordförande i fackföreningen Seko Västra Svealand tillSVT.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.