Mul- och klövsjukan sprids i EU

Publicerad

Mul- och klövsjukan har fått spridning i flera EU-länder. Över 10 000 djur har avlivats för att stoppa spridningen.

De första fallen rapporterades i Tyskland i januari. Det har sedan dess skett utbrott i Slovakien och Ungern. Sverige, där mul- och klövsjukan inte funnits sedan 1960-talet, har nu ökad beredskap, enligt Jordbruksverket.

Virussjukdomen är extremt smittsam och kan spridas flera kilometer bara med vinden. Den är inte farlig för människor men innebär svårt lidande för djur som bland annat får blåsor och sår.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.