SAS nekades specialtillstånd till Grekland

Publicerad

SAS ställer in samtliga tre planerade avgångar till Grekland i helgen. Totalt drabbas 374 resenärer av de inställda flygen, skriver DN.

Flygbolaget har fört diskussioner med grekiska myndigheter som till slut sade nej till svenska resenärer.

– Vi har försökt att förhandla fram en möjlig lösning men utan resultat, säger John Eckhoff, presschef på SAS.

Fram till 15/7 är det stopp för svenska resenärer att resa till Grekland. Resebolaget Tui fick dock ett undantag från förbudet och flög till Rhodos.

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.