SFPO: Risk för räkbrist i Sverige

Publicerad

Svenska fiskare får i nuläget inte fiska i norska vatten. Detta på grund av att förhandlingarna mellan Norge, Storbritannien och EU om fisket efter Brexit inte är i hamn, uppger Ekot.

Utvecklingen innebär stora problem för branschen. Detta eftersom det är i norska vatten som stora delar av räkfisket sker vid den här tiden på året.

”Det kommer göra att räkpriset skjuter i höjden. Jag tror att det kommer bli räkbrist i Sverige”, säger ordföranden för Sveriges fiskares producentorgani- sation (SFPO) till Ekot.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.