SVT:s ”Bäst i test” vinnare på Kristallengalan

Uppdaterad
Publicerad

SVT:s ”Bäst i test”, med Babben Larsson och David Sundin, tog i kväll hem kategorin årets underhållningsprogram vid Kristallengalan i Stockholm.

”Svenska truckers” blev årets realityprogram. Därmed slog man etablerade program som ”Wahlgrens värld”.

-Det hade man verkligen inte väntat sig, säger Tove Helgesson, en av lastbilschaufförerna i programmet.

Adam Alsing, som avled i april, ärades postumt med hederspriset. Sportjournalisten Erik Niva blev årets tv-personlighet.

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.