Gå direkt till textinnehållet

Trump: CNN är avskum och idioter

Publicerad

Donald Trump står fast vid att Irans kärnenergiprogram ”utplånats”. På en pressträff med Mark Rutte, Natos generalsekreterare, under Natotopp- mötet i Haag kritiserar Trump medier som rapporterat om läckt amerikansk underrättelseinformation som ger en annan bild av attackerna. -CNN är avskum, MSNBC är avskum, The New York Times är avskum.

De är dåliga människor, de är sjuka, säger Trump, och kallar CNN för ”idioter”. Mark Rutte satt bredvid utan att kommentera påhoppen, rapporterar TT.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.