Uppgifter: Musk lämnar Vita huset

Publicerad

USA:s president Donald Trump ska ha berättat för sin inre krets att Elon Musk, ledare över effektiviseringsorganet Doge, kommer att lämna sitt uppdrag inom några veckor. Det berättar källor för Politico.

Tidningen skriver att Trump är nöjd med Musks arbete med Doge, men att de kommit överens om att det är dags för Musk att återvända till sina företag.

Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt kallar uppgiften för ”skräp”. Hon skriver på X att Musk kommer att avsluta sitt uppdrag efter att hans arbete med Doge är färdigt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.