En verksamhet som främst påverkas är hemtjänsten. Behovet av personal växer på grund av att fler äldre kan bo hemma längre än tidigare. Nina Lind ser däremot inte lösningen i en större arbetsstyrka utan menar att man behöver förändra arbetssättet.
– Vi behöver mycket innovationer. Det är det som är nyckeln till framgång, nya arbetssätt, nya innovationer och nya tekniska lösningar, säger HR-chefen.
Vägen till en hälsosam arbetsplats
En försämrad arbetsmiljö blir en av följderna till problemen med bemanning. Enligt Nina Lind är vägen till en hälsosam arbetsplats att systematiskt jobba med arbetsmiljöarbetet.
– Vi arbetar mycket med det så att medarbetare vet att man kan få hjälp och stöd, att man följer en arbetsmiljöfrågas väg och att man signalerar till sin chef om saker är jobbiga.
Infört arbetsmiljöcoacher
Sveriges kommuner och regioner, SKR, har under ett par år arbetat med satsningen ”Sunt arbetsliv” som är kopplat till hemtjänsten där fokuset ligger på att jobba med hälsofrämjande arbetsplatser.
– I år har vi särskilt arbetsmiljöcoacher som är ute och faciliterar arbetsmiljöarbetet på efterfrågan. Men basen är ju det som görs i vardagen och det är jätteviktigt att chef och medarbetare har en bra dialog, säger HR-chefen.
Hör Luleå kommuns Nina Lind om det långsiktiga arbetet inom välfärdssektorn i klippet.