Nu avslutas fastan under ramadan med festen eid al-fitr. Men bland annonsbladen från Coop, Lidl, Ica och Willys saknas tydliga referenser till högtiden. Samtidigt erbjuder vissa av kedjorna extrapriser på ramadanmat som dadlar, ris och persilja.
Lidl hade inför ramadan erbjudanden under budskapet ”Njut av världens mat” och Willys använder rubriken ”Världens fest”.
Willys svarar i mejl att de genom åren använt reklam med ”mer eller mindre tydlig koppling till ramadan”.
– Men i år valde vi rubriken ”Världens fest” eftersom det handlar om varor som även passar för dem som inte firar ramadan, säger Louise Hulgaard, kommunikatör på Willys.
Menar att minoriteter osynliggörs
David Khabbazi, vd på byrån The Social Few som arbetar för inkludering i näringslivet, tycker den typen av kommunikation inte är ”helt optimal”.
– Butikernas budskap bottnar i tron att man på detta sätt minimerar risken att kanske skrämma andra kundgrupper. Det kan också hänga ihop med det faktum att tre stora högtider infaller samtidigt: påsk, ramadan och pesach.
Konsekvensen är att minoritetsgrupper osynliggörs och att företagen missar intäkter, enligt Khabbazi.
Men matvarujättarna vill ju tjäna så mycket pengar som möjligt, kan det verkligen stämma att de år efter år missar dessa pengar?
– Ja, absolut. Det finns ju specialbutiker med dessa varor som har jättehög omsättning. De stora varumärkena saknar insikter om minoritetsgruppers köpkraft.
Lokala satsningar
Matjättarna lyfter dock fram att särskilda satsningar görs i utvalda butiker. Bland annat Ica.
– Vi har inga centrala satsningar på Ramadan i år, men vi vet att det är många Ica-butiker som gör egna satsningar i samband med högtiden, säger Christina Lucas, pressansvarig på Ica.
Men att endast göra lokala satsningar visar på bristande insikt om konsumenterna, enligt Khabbazi.
– Minoritetsgrupper finns överallt i Sverige. Det är okunskap att tro att dessa heterogena grupper är samlade i endast vissa områden.