SVT Forums Per Malm möter Anna-Maria Corazza Bildt (M) och Anna Hedh (S). Foto: SVT Forum

Nya EU-regler för flygpassagerares rättigheter

Uppdaterad
Publicerad

EU-parlamentet har nu röstat igenom nya regler som ska stärka de europeiska flygpassagerarnas rättigheter.

Försenade flyg, bagage som kommit bort, missade anslutningsflyg och nekad ombordstigning. Mycket kan hända för flygpassagerare. Och vilka rättigheter man har som passagerare är inte glasklart för alla.

SVT Forums Per Malm möter Anna-Maria Corazza Bildt (M) och Anna Hedh (S), båda medlemmar i Europaparlamentets konsumentutskott, och diskuterar de nya reglerna som flygbranschen nu ska följa.

EU-samtal 2014

– Det har inte fungerat för konsumenterna som vi trodde, det har varit svårt att hitta information om till exempel när man har rätt till ersättning, säger Anna Hedh (S).

Hon får medhåll av Anna-Maria Corazza Bildt (M).

– Du får veta mycket bättre och mycket tydligare vad dina rättigheter är, det är jättebra att vi har klubbat igenom det här, säger Anna-Maria Corazza Bildt (M).

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

EU-samtal 2014

Mer i ämnet