Nattbild av kyrka omgiven av svävande raketspår och ljus från fyrverkerier.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se när tusentals raketer skjuts mot kyrkorna Foto: Reuters

Årets grannfejd har gått av stapeln – hundratals raketer avfyrade

Uppdaterad
Publicerad

En av årets mest märkliga grannfejder – eller i detta fall kyrkfejder – har återigen ägt rum på den grekiska ön Chios. Hundratals hemmabyggda fyrverkerier, avfyrade från två rivaliserande kyrkor, lyste upp natthimlen i en tradition som sträcker sig flera generationer tillbaka.

På den grekiska ön Chios firas den ortodoxa påsken med en ovanlig tradition. Kyrkobesökare från de två rivaliserande kyrkorna, Panagia Ereithiani och Agios Marcos, som ligger 400 meter från varandra, avfyrar hemmabyggda fyrverkerier mot varandras kyrkklockor under midnattsmässan.

Medan mässan pågår inne i kyrkorna, tävlar de om att träffa den andra kyrkans klockor flest gånger. Och den kyrka som får flest träffar på den rivaliserande kyrkans klockor vinner.

Gammal tradition

Traditionen går tillbaka flera generationer, enligt Reuters. Enligt legenden avfyrade öbor på 1800-talet, under det osmanska riket, krutfyllda kanoner under det kristna påskfirandet.

Det var en tävling mellan församlingsmedlemmarna i de två kyrkorna för att se vem som hade de mest imponerande kanonerna. Kanonerna konfiskerades dock av de osmanska härskarna, som fruktade att de skulle användas i en revolt. De ersattes därför med, något mindre farligt krut.

Se årets kyrkfejd i videon ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.