Gå direkt till textinnehållet

Barnmördaren Ian Brady har dött i fängelse

Uppdaterad
Publicerad

Tillsammans med sin fästmö mördade han fem barn i England på 1960-talet i ett av de mest uppmärksammade fallen i brittisk kriminalhistoria. Nu har Ian Brady dött av lungcancer på mentalsjukhus, 79 år gammal.

Ian Brody torterade och mördade fem barn tillsammans med Myra Hindley, som dog i fängelse 2002 efter en hjärtinfarkt.

Begravdes på Saddleworth-heden

Fyra av de fem mordoffren hittades på Saddleworth-heden i norra England. Kroppen till ett av offren, 12-åriga Keith Bennett, har aldrig hittats.

På sin dödsbädd försökte Brady övertalas att berätta var kroppen låg begravd men det gjorde han aldrig, skriver Daily Mail.

Sexuella motiv

Parets första offer var 16-åriga Pauline Reade. Hon var på väg till en fest när Hindley övertalade henne att hoppa in i parets bil. Flickan kördes till Saddleworth-heden där hon våldtogs, mördades och begravdes.

Efter Pauline mördade paret John Kilbride, 12, Keith Bennett, 12, Lesley Ann Downey, 10 och Edward Evans 17.

Fyra av parets offer utsattes för sexuella övergrepp innan de mördades.

Evans blev parets sista offer och det som ledde till att Brady och Hindley åkte fast.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.