Betty Ford död

Uppdaterad
Publicerad

Tidigare presidenthustrun Betty Ford har avlidit 93 år gammal. Hon var hustru till Gerald Ford, USA:s president 1974-1977 sedan han efterträtt den av riksrätt hotade Richard M Nixon.

Betty Ford, som själv hade missbruksproblem, grundade den berömda drog- och alkoholistvårdskliniken med samma namn som hon.

Maken Gerald Ford, 1913-2006, var den första USA-presidenten som varken valts till ämbetet eller till vicepresident. Han utsågs att efterträda den för mutor åtalade Spirow Agnew.

TT-AFP-Reuters

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.